Vakfıkebir İlçesi Güney Köyü mevkiinde bulunan KETAŞ A.Ş.’nin satışının durdurulmasına tepki gösteren alacaklılar, “Fadime Abla parasını istiyor, Temel Amca parasını istiyor” dediler.

Büyükliman havzasında 30 yılı aşkın bir süreden beri faaliyet gösteren süt ürünleri fabrikası KETAŞ’ın alacaklıları basın açıklaması yaparak alacaklarını nasıl alacaklarını sordu.

KETAŞ AŞ’nin önünde toplanan kalabalık şirketin varlığının faize gideceğini, kendi alacaklarına bir şey kalmayacağını ifade ettiler.

Alacaklılar adına basın açıklaması yapan Pehlivan Bayrak, KETAŞ A.Ş.’den alacaklı olanların sadece nakliyecilerden ibaret olmadığına vurgu yaparak; “Buradan Fadime Ablanın, Temel Amcanın, köylünün süt parası da burada kalmıştır.” dedi.

MAL VARLIĞI FAİZE GİDİYOR…

Bayrak açıklamalarını şöyle sürdürdü: “2008-2019 yıllarında iflas kararı verilmiş bir şirketin mal varlığı olmasına rağmen sorun hâlâ neden çözülemedi? 2007 yılında o zamanın parasıyla Akbank’tan çekilen bir trilyon 100 milyarlık kredi nereye kullanıldı? O zaman şirketin yönetim ve denetleme kurulunu oluşturan Nurettin Vardarlı, Yavuz Bulutoğlu, Turan Karatekin, Mutlu Kundaklı, Abdi Yayla ile Mehmet Sağıroğlu, Metin Aygün ve Osman Altuntaş döneminde KETAŞ A.Ş. ipotek olarak verilmiş ve çekilmiş bu para. Yıllarca bu dava sürdükten sonra 2018 yılı Mart Ayında Varlık firması bu ipoteği Güven firmasına satmış, İskenderoğlu A.Ş. ise bu ipoteği 1.550 TL’ye satın almıştır. Bu para yüzde altmış faizi ile birlikte 3.270 TL olmuştur. Bu bağlamda KETAŞ AŞ’nin mal varlığı faize gidiyor, alacaklarımızı alamıyoruz.” dedi.

İŞÇİ, ÜRETİCİ, NAKLİYECİ PARASINI ALAMIYOR…

Fabrikanın 8.600 TL değer tespiti yapıldığının belirten Bayrak, “8.600 TL sadece faize yetmez. Biz paramızı nasıl alacağız? Yetkililerden bu konuda bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz. Değerli basın mensupları, sizleri de buraya bunun için çağırdık. Sizlerden de yardım talep ediyoruz. Bunun arkasındaki güç kimdir? Varsa çıksın ortaya söylesin, KETAŞ neden satılmıyor? Havza’da 250 dönüm arazisi var. Arabalar hacizli. Nakliyeciler nakliyelerini alamıyor. Sütçü, emekçi hakkını alamıyor. KETAŞ’ın mal varlığı olmasına rağmen neden hâlâ satılmıyor? Satılsın ve herkesin parası ödensin. Hakkımızı alabilmek için ne yapmamız, hangi yola başvurmamız lazım? Çare arıyoruz. Alacaklarımızın peşindeyiz. Köylü Fadime Abla bize, “Haram olsun size verdiğim sütler” diyor. Biz de buradan paramızı alamayınca suç bizim mi? Fadime Abla parasını istiyor, Temel Amca parasını istiyor. Gerçekler bunlardan ibarettir.” şeklinde konuştu.

Basın açıklaması sırasında KETAŞ A.Ş.’den 50 işçi, 15 taşıyıcı ve 2.500 müstahsilin alacağı olduğu öğrenildi.

Basın açıklaması sırasında, çıkabilecek herhangi bir olaya karşı çok sayıda emniyet mensubu çevrede önlem aldı.