Freni boşalan mikser şehir merkezinde korku dolu anlar yaşattı.

61 K 1389 plakalı F.G. yönetimindeki beton mikseri, freni boşalınca önüne aldığı otomobili, Tonya şehir merkezinde iki yüz metre sürükledi. Kazanın akşam saatlerinde meydana gelmesi ve çarşının tenha olması, büyük bir facianın yaşanmasını engelledi.

Kalınçam Mahallesi’ndeki hazır beton tesisinden hareket eden beton dolu mikser, Tonya ilçesinin girişinde, Kalınçam Caddesi’nde önüne aldığı bir otomobili, İskenderli Caddesi’ne kadar sürükledi. İskenderli Caddesi’nde yolun yokuş olması sonucu otomobil ve mikser kendiliğinden durabildi.

Mikserin sürüklediği araçtan  otomobil sürücüsü Muhammet Kurt, vatandaşlar tarafından yaralı olarak çıkarıldı ve olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından Tonya Devlet Hastanesine kaldırıldı.

61 TY 095 plakalı Renault marka otomobil sürücüsü yaralı Muhammet Kurt, KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine sevk edildi.

31 yaşında olan Kurt, Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü Akoluk Denetim İstasyonunda güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu.

Beton mikserinin şehir içinde yaklaşık iki yüz metre sürüklediği otomobilin LPG’li oluşu, bir süre aracın yanına yaklaşılmasına engel oldu. Daha sonra Vakfıkebir’den gelen itfaiye aracı ile olası bir patlamaya karşı önlem alındı.

İlçe merkezinde yaşanan kaza, esnafları ve vatandaşları korkuttu.

Kaza sonrası Tonyahaber’e konuşan vatandaşlar, olayın boyotunun korkunç olduğunu ifade ederek şunları söylediler.

“Yıllardan beri taşocaklarından malzeme taşıyan ağır tonajlı kamyonların ve beton mikserlerinin ilçe içinden geçmesine karşı çıktık. Sesimizi yetkililere duyuramadık. Böyle bir kaza olacağı önceden belliydi. Çarşının tenha olduğu bir zamana rastlaması büyük bir facianın olmasını engelledi. Olay hafta pazarı olan Cumartesi günü olsaydı, neler yaşanabileceğini düşünmek bile istemiyoruz. Yeter artık, ölümle burun buruna gelmek istemiyoruz. Yetkililerin bu duruma bir çare bulmasının zamanı geçti. Her an patlayacak bir bomba gibi bu araçların ilçe merkezinden seyretmesinin önüne geçilsin.”