Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yeni kongre hazırlıklarına başlıyor. 2017 yılı başında yapılacak ilçe kongrelerinin ardından, kongre süreci il kongreleriyle devam edecek.

Kongre süreci ile ilgili açıklama yapan AKP Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, “İlçe kongrelerinde, üçüncü dönemini dolduran beş ilçe başkanın yeniden aday olamayacak. Ancak, kongrelerde sadece beş başkanımız değil, diğer ilçe başkanlarımızda da değişiklik olabilir.” dedi.

Çaykara, Dernekpazarı, Sürmene, Çarşıbaşı ve Tonya ilçe teşkilatları başkanların üçüncü dönemlerini doldurdukları için ilçe kongrelerinde yeniden aday olamayacaklarını kaydeden Revi şunları söyledi: “Beş ilçemizdeki ilçe başkanlarımız üçüncü dönemlerini tamamlıyorlar. Mevcut tüzüğümüze göre yeniden ilçe başkanı olmaları mümkün değil. Tüzük gereği bu beş ilçe başkanımız üç dönemi tamamlıyorlar. Dolayısıyla görevleri kongre günlerine kadar devam edecek, ama ondan sonra bu ilçelerde yeni ilçe başkanlarıyla devam edilecek. Kongrelerde sadece bu ilçe başkanlarımız değil, diğer ilçe başkanlarımızda da değişiklik olabilir. Yeni yılla birlikte ilçe kongrelerimiz başlayacak. Daha sonra il kongreleri yapılacak.” dedi.

Tüzük gereğince, AKP Tonya İlçe Başkanının değişeceğinin gündeme gelmesi üzerine, yeni başkanın kim olacağı yönünde kulis çalışmaları da başladı. AKP kulislerinde birçok isimin üzerinde konuşulduğu öğrenildi.