Trabzon’un Tonya ilçesinde yaşayan Yağız ailesinin tüm üyeleri bir enstrüman çalıyor. Ailenin babası Sezer Yağız da enstrümanlara solistlik yapıyor. Ailenin büyük oğlu Çağatay Yağız gitar, küçük oğlu Çağdaş Yağız bağlama çalarken anne Ayşe Yağız ise kemençe çalıyor.

Aslen Manisalı olan ve yaklaşık 35 yıldır Tonya’da yaşayan Sezer Yağız, söylediği şarkılarla, enstrümanlara eşlik ederken iki oğlu ve eşi ile birlikte adeta küçük bir orkestra kurdu. Evlerinin bodrum katında oluşturdukları müzik atölyesinde çalışmalarını yapan Yağız ailesi, önümüzdeki günlerde çıkaracakları klibin çalışmalarını sürdürüyorlar.

Yağız ailesinin evlerinde müzikten başka bir konu neredeyse konuşulmuyor. Hatta müzikle konuşuyorlar! Evin annesi Ayşe Yağız ise müziği çok seviyor. Kemençe çalma ilgisinin ise küçükken ağabeyenin kemençesini çalmaya başlamasıyla oldu.

Yağız, “Eşim bir müzik aleti çalamıyor ama çocuklarımla evde müzik yaptığımızda bize solistlik yapıyor. Desteğini hiçbir zaman bizden esirgemedi.” diyor.

Tonya’da Tapu Müdürlüğü’nde memur olarak çalışan ve alevi olan baba Sezer Yağız’ın yönlendirmesi ile oğlu Çağatay Yağız Kırıkkale Üniversitesi Müzikoloji Bölümünden, Çağdaş Yağız ise Giresun Üniversitesi Devlet Konservatuarından mezun oldu.

“DÜŞMANIM DA ÇALSA OTURUP DİNLERİM”

Çocuklarının müzisyen olmalarını isteyen baba Sezer Yağız, beş yaşında oğluna bağlama aldığını ve ilkokulu bitirdikten sonrada TRT’ye kayıt ettirdiğini söyledi. Beş yıl TRT’de eğitim aldıktan sonra liseyi tamamlayan oğlu Çağatay Yağız’ın üniversiteyi kazandığını belirtti.

35 yıldır Tonya’da ikamet eden Sezer Yağız, “Aslen Manisalıyım ve aleviyim. 1988 yılında Tonya’ya tayinim çıktı. 1989 yılında Tonya’da evlendim iki tane oğlum oldu. Çocuklarıma küçük yaşta baskı yaptım müzisyen olmaları için. Bir alevi asla baskı yapmaz her zaman hoşgörülüdür. Ama ben müzisyen olmalarını çok istiyordum. Alevi adam müzisyen olur, evinde bağlaması asılı olur. Bağlamayı düşmanım da çalsa oturup dinlerim. Çocuklarım müzik eğitimi aldılar. Bir oğlum gitar çalıyor, diğeri bağlama, eşim ise kemençe çalıyor. Evde zaman zaman müzik yapıyoruz, ben de solist olarak onlara eşlik ediyorum.” dedi.

“KÜS OLDUĞUMUZDA BULUŞMA NOKTAMIZ MÜZİK”

Kırıkkale Üniversitesi Müzikoloji bölümünden mezun olan Çağatay Yağız evlerinin bodrum katında hazırladığı müzik atölyesinde ailesi ile birlikte müzik yapıyor. 2019 yılında Tonya’da çekimleri yapılan ‘’Çıngıraklar’’ filminde de rol alan Yağız, sanatla iç içe yaşıyor. Müziğe babasının baskısı ile başladığını belirten Çağatay Yağız, “Babam Egeli, 35 yıl önce Tonya’ya yerleşti. Biraz baba baskısı, biraz da anne tarafının müzik ve sanat konusunda bayağı iyi oldukları için müzikle tanıştık. Tabi ki, bunda babamın etkisi önemlidir. Müziğe ilk bağlama ile başladım. Üniversite sürecinde gitar, piyano ve annemden biraz da olsa kemençe çalmayı öğrendim. Bazen evde tartışıp küs olduğumuzda, buluşma noktamız müzik oluyor. Müziğin bizi birleştiriciliğini görüyoruz. Annemle bazen küs oluyoruz, bir süre sonra ‘Haydi anne al şu kemençeyi de müzik yapalım.’ diyorum. Müzik çalışmalarımız çok güzel devam ediyor. Bu kapsamda bir aile orkestrası kurma gibi bir düşüncemiz de var.” şeklinde konuştu.   

“KENDİ EĞLENCEMİZİ KENDİMİZ DÜZENLİYORUZ”

Müziğe ağabeyisinden geç başlayan ve bağlama üzerine eğitim alan Çağdaş Yağız da şunları söyledi: “Ben bağlama çalıyorum. Müziğe ilgimiz aileden geliyor. Evde canımız sıkıldığında ya da yeni bir ezgi duyduğumuzda ailemle bir araya gelip o müziği çalıp söyleriz. Sık sık evimizde oluşturduğumuz müzik atölyemizde bir araya gelip çalar söyleriz. Bir nevi kendi eğlencemizi kendimiz düzenliyoruz burada.”

“KEMENÇE ÇALMAYI ÇOK SEVİYORUM”

Tonya’nın Kaleönü Mahallesi’nden olan ve gençlik yıllarında Sezer Yağız ile tanışıp evlenen Ayşe Yağız, yöresel müzikleri çalabilmek için birkaç ay eğitim aldığını ifade etti. Ayşe Yağız, “Kemençe merakı çocuk yaşta aileden gelen ilgi ile başladı. Abimin küçük bir kemençesi vardı onunla çalmaya başladım. Kemençe çalmayı çok seviyorum. Küçüklükten beri hep kemençe ortamlarında büyüdüğümüz için kemençe sevgim her zaman oldu. 1989 yılında evlendim, iki tane oğlum oldu. Biri gitar, diğeri bağlama çalıyor. Evde zaman zaman müzik yapıyoruz. Eşim de bize solistlik yapıyor. Kemençede yöresel müzikleri daha iyi çalabilmek için birkaç ay eğitim aldım.” şeklinde konuştu.