Yine yayla evlerine girildi, evlerden yiyecek alındı.

Uzun zamandan beri Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi kırsalında takip edilen terör örgütü üyelerinin yayla evlerinden yiyecek aldığı belirtildi.

Kürtün ilçesi sınırlarında, Tonya ve Vakfıkebirlilerin oturduğu Damlıköy Yaylasında iki evden yiyecek alındı.

Eve girenlerin, evdeki değerli eşyalardan herhangi birine dokunmadığı, sadece yiyecekleri aldığı ifade edildi.

Pencereden girdiler

Evinden yiyecek alınan Tonya’nın Sayraç Mahallesi’nden Neşat Aydın, evinin penceresinin zorlanarak açıldığı ve pencereden eve girildiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Pencerenin kapağı kapalıydı, ilk önce kapağı, sonra levyeyle birlikte pencereyi açtılar. Mutfak ve odalara girdiler, ne varsa yem yiyecek aldılar, çıktılar ve çıkarken belli olmayacak şekilde pencereyi kapattılar. Eşimle eve geldiğimizde, bir baktık mutfak darmadağınık. İçeride bulunan yem yiyecek ne varsa toplayıp gittiler. Başka bir şeye zarar vermediler. Mutfakta bulunan dolabın dört tane gözünü açtılar, buzdolabında ve masanın üzerinde bulunan un çuvallarını aldılar, mutfak dolabında bulunan bal, pekmez, çay ve şekerleri aldılar.”

Yiyecekleri Ramazan için getirdi.

Aydın şöyle devam etti: “15 gün önce Ramazanı burada çıkarmak için yiyecekleri getirdim. Yaylada 10-15 gün kalacaktım. Yayladan köye indim, tekrar yaylaya geldiğimde evin açıldığını gördüm. Olayı köy muhtarına bildirdim, muhtar da yetkili yerlere durumu iletti.”

Eski muhtar: “Burada kimse terörist beslemez.”

Evine girilenlerden Yüksel Gütepe’nin akrabası ve Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Damlıköy’ün eski muhtarlarından Cemal Gültepe ise şöyle konuştu: “Ben Damlıköy’ün eski muhtarıyım. 85 yaşındayım, 15 yıl Hollanda’da kaldım, diğer günlerimi bu yaylada geçirdim. Köyde de kalmıyorum. Bu zamana kadar böyle bir şey işitmedim, görmedim. Burada da katiyen teröristi kimse beslemez, hepimiz teröristlere karşıyız. Bölgeye kameralarda konuldu. İnşallah yakın zamanda yakalanırlar.”

Olaydan sonra Gümüşhane ve Trabzon’dan gelen askeri yetkililer evlerde incelemede bulundular.

Yetkililer, bölgedeki teröristlerin sıkıştırıldığını ve yayla evlerinden gıda maddeleri sağlayarak yaşamlarını sürdürdüğünü ifade ettiler.

Yetkililerden uyarı

Yetkililer, vatandaşların yayla evlerinde yiyecek bırakmamasını ifade ederek, “Her fırsatta vatandaşlara duyuruyoruz. Yayla mevsimi geldi, günübirlik de olsa yaylalara gidenler oluyor. Boş evlerde yiyecek bırakmamalarını istiyoruz.” şeklinde uyarıda bulundular.