17 Şubat tarihinde kutlanması gereken, ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen Tonya'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümü, düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kurtuluş günü kutlama töreni Tonya Spor Salonu’nda yapıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kutlama töreninde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Osman Beşel yaptı.

Başkan Beşel yaptığı konuşmada şöyle dedi: "Bugün buraya; üzerinde hür ve özgürce yaşadığımız bu toprakların bedelini şahadetle ödeyerek bize vatan olarak bırakan ve bizi biz yapan büyük ecdadımızı minnet ve şükranla yâd etmek, bu uğurda çektikleri acıları ve çileleri bir daha hatırlamak amacıyla toplandık. Milletimize bu mücadele ruhunu veren en önemli unsur;  istiklale ve bağımsızlığa verdiği önem  ve vatan için şehit olma arzusudur. Esaret altında yaşamaktansa ölümü tercih eden, şehitlik mertebesini kendine şeref madalyası gören ruh, bugün bizlere bağımsız, hür ve istiklalini kazanmış bir ülkede yaşamak imkânını kazandırmıştır.”

Daha sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu. İlk, orta ve liseler arasında yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

Trabzon Belediyesi Mehter Takımının konserinin ardından miniklerde Trabzon il birincisi olan Şehit Ayhan Güner İlkokulu kız halkoyunları ekibi, 17 Şubat Ortaokulu halkoyunları ekibi, Halk Eğitim Merkezi yetişkinler halkoyunları ekiplerinin gösterileriyle program sona erdi.

Kurtuluş törenine, Kaymakam Halit Mengi, Belediye Başkanı Osman Beşel, Cumhuriyet Savcısı Süleyman Topan, daire amirleri, siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrencilerin yanı sıra kalabalık bir halk topluluğu katıldı.