Cumhuriyet Bayramının 97. yıldönümü törenlerle kutlandı.

28 Ekim öğle saatlerinde Kaymakamlık önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

29 Ekim Perşembe günü Kaymakamlık önünde kutlama töreni düzenlendi. Törende, protokol üyeleri kurum ve kuruluşlarda görev yapan amirlerin, muhtarların ve törene katılanların bayramını kutladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemi ile ilgili olarak konuşan Tonya Kaymakamı Osman Sayılır, “Bugünün nesillerine düşen en önemli görev, bu kutsal emanete hakkıyla sahip çıkmak ve yine aynı şekilde gelecek nesillere iletmektir.” dedi.

Sayılır şöyle konuştu: “19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş mücadelemiz, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetle taçlanmıştır. Ecdadımızın çok büyük acı ve fedakârlıkla elde edip bizlere armağan ettiği bu kutsal emanet bizim en önemli kıymetimizdir. Bu hususta başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Aziz şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Ruhları şad mekanları cennet olsun. Bugünün nesillerine düşen en önemli görev, bu kutsal emanete hakkıyla sahip çıkmak ve yine aynı şekilde gelecek nesillere iletmektir. Gelecek, her günümüzü aydınlatan ve ortak beraberliğimizin ortak paydasını oluşturan Cumhuriyetimizin 97. Yılı kutlu olsun. Nice 29 Ekimlere!... Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!”

Daha sonra, Şehit Ayhan Güner İlkokulu öğrencilerinden Bahar Küçükbirinci, Tonya Anadolu Lisesi öğrencilerinden Dilek Koç ve Feride Ahmet Şener Ortaokulu öğrencilerinden Yağmur Köse birer şiir okudular.

Okunan şiirlerin ardından Tonya Kaymakamlığı önünde hazırlanan tören sona erdi.