Cumhuriyet Bayramının 96. yıldönümü törenlerle kutlandı.

28 Ekim öğle saatlerinde Kaymakamlık önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

29 Ekim Salı günü ilçe stadında kutla töreni düzenlendi. Törende, protokol üyeleri halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemi ile ilgili olarak konuşan Tonya Kaymakamı Osman Sayılır, “Bugünün nesillerine düşen en önemli görev, bu kutsal emanete hakkıyla sahip çıkmak ve gene aynı şekilde gelecek nesillere iletmektir.” dedi.

Sayılır şöyle konuştu: “19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş mücadelemiz, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetle taçlanmıştır. Ecdadımızın çok büyük acı ve fedakârlıkla elde edip bizlere armağan ettiği bu kutsal emanet bizim en önemli kıymetimizdir. Bu hususta başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Aziz şehitlerimizi saygıyla anıyor, Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun. Bugünün nesillerine düşen en önemli görev, bu kutsal emanete hakkıyla sahip çıkmak ve gene aynı şekilde gelecek nesillere iletmektir. Gelecek, her günümüzü aydınlatan ve ortak beraberliğimizin ortak paydasını oluşturan Cumhuriyetimizin 96. yılını kutlamaktayız. Nice 96. yıllara!... Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!”

Daha sonra öğrenciler tarafından bayram şiirleri okundu.

Trabzon Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yalçın Yıldız, Tonya Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Ali Kemal Bulut Umut Taylan Lermi tarafından sunulan müzik dinletisi izlendi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan yarışmalarda dereceye okullara ve öğrencilere ödülleri verildi.

Yarışmalarda derece alan okullar ve öğrenciler şöyle:

İlçe genelinde düzenlenen Penaltı Yarışmasında: 1-Atatürk Çok Programlı Lisesi (A Takımı), 2-Tonya Meslek Yüksekokulu, 3-Atatürk Çok Programlı Lisesi (B Takımı).

İlkokullar arası şiir yarışması: Bade Beşel (Ş. Ayhan Güner İlkokulu), 2-Elif Tirgil (Ş. Ayhan Güner İlkokulu), 3-Mert Şevket İnce (Hoşarlı İlkokulu).

Ortaokullar arası kompozisyon yarışması: Nisanur Bayrak (Ş. Kenan Kumaş Ortaokulu), 2-Ahmet Turan (İmam Hatip Ortaokulu), 3-Sıla Kurt (Feride-Ahmet Şener Ortaokulu).

Liseler arası resim yarışması: Veysel kurt (Anadolu Lisesi), 2-Selman Hilmi Günay (Atatürk Çok Programlı Lisesi), Sadık Berberoğlu (İmam Hatip Lisesi).

Cumhuriyet Bayramı Kutlama Töreni, Feride-Ahmet Şener Ortaokulu kız horon ekibinin gösterisi ile sona erdi.