Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk, ölümünün 78. yıldönümünde anıldı. Anma töreni, Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Saygı duruşu sırasında, caddelerdeki özel araçlar da klakson çalarak saygı duruşuna eşlik etti.

Çelenk sunma töreninden sonra İskenderli Şehit Soner Yıldırım İMKB Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen anma töreni, Ali Koç Kültürevi’nde yapıldı.

Törende günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı İskenderli Şehit Soner Yıldırım İMKB Çok Programlı Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Salih Yol yaptı.

Yol, “Türk kurtuluş savaşına yön vermiş, “Ya İstilal Ya Ölüm” diyerek, milletle birlikte hareket etmiş, zaferin kazanılmasında en büyük rolü üstlenmiştir.” dediği konuşmasına şöyle devam etti:

“Ulu Önder Atatürk, kurtuluş savaşı sonrası elde edilen başarılarını tamamlamak için yapılması çok zor olan inkılapları gerçekleştirmiştir. O’nun milletimize verdiği en büyük hediye Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa etmek olmuştur. Gerçekleştirdiği inkılaplar sayesinde ülkemiz ve milletimiz çağ atlamış, çağdaş medeniyet yolunda önemli bir mesafe alınmıştır. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde  iyice kaybedilen milletlerarası itibarımızın tekrar kazanılmasını sağlamıştır.”

Öğrencilerin şiirler okuduğu Atatürk’ü anma töreninde, 10 Kasım konulu slayt gösterisi yapıldı.

Öğrencilerin hazırlamış olduğu Atatürk’ün kişilik özellikleri ve özlü sözler gösterisinin ardından, şiirler ve oratoryo seslendirildi.

Programın sonunda okullar arasında yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

İlk, orta ve liseler arasında yapılan Kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında ödül alan öğrenciler şöyle:

Kompozisyon Yarışması: 1-İlkin Kalyoncu (Feride-Ahmet Şener Ortaokulu), 2-Sümeyye Koç (Tonya İmam Hatip Ortaokulu), 3-Eren Kara (Sayraç Ortaokulu).

Resim Yarışması: 1-Fatih Eren Silingar (Karaağaçlı İlkokulu), 2-Elanur Koç (Kalınçam İlkokulu), 3-Remzi Arslan (İskenderli Şehit Kenan Kumaş İlkokulu.

Şiir Yarışması: 1-Elif Arslan (Tonya Anadolu Lisesi), 2-Ümran Birinci (Atatürk Çok Programlı Lisesi), 3-Emriş Dilli (Şehit Soner Yıldırım İMKB Çok Programlı Lisesi)