1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak kutlanıyor.

Bu yıl da 1 Mayıs kutlamaları ülke genelinde kitlesel katılımlarla kutlandı.

Tonya’dan CHP ve Haziran Hareketi olarak çok sayıda vatandaş, Trabzon’daki kutlamaya katıldı.

Tonya’da demir doğrama ustası olarak çalışan Özgür Çelik de tulum giyerek yürüyüşte yer aldı.

Tonya’dan yola çıkan vatandaşlar, Trabzon Cumhuriyet Caddesi’ndeki gruplarla buluştu.

Eski TEDAŞ önünden başlayan yürüyüş, Kahramanmaraş Caddesi boyunca devam etti.

Sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin yer aldığı yürüyüş korteji, atılan sloganlar eşliğinde Atatürk Alanı’ndaki miting alanına geldi.

Atatürk Alanı’nda TÜRK-İŞ adına 1 No.lu Yol İş Sendikası Başkanı Gökhan Gedikli, KESK ve Kamu İş adına Engin Nur konuştu.  Demokratik Kadın Platformu adına da bir konuşma yapıldı.

TÜRK-İŞ temsilcisi Gedikli konuşmasında, “Değerli Emekçi Kardeşlerim Bugün hepimiz 1 Mayıs coşkusunu yüreğimizde hissediyoruz. Bugün dayanışma içinde yan yana, omuz omuza olmanın bizi nasıl güçlü kıldığını hep birlikte görüyoruz. Bugün işçilerin uluslararası düzeyde mücadele, dayanışma ve birlikte hareket etme kararlılığı gösterdiği gündür. Bugün tüm dünyada emekçiler, hak ve özgürlükleri için hep birlikte sesini yükseltiyor. Ülkesi, siyasal görüşü, dini, dili, cinsiyeti, yaşı, mesleği ne olursa olsun, yurdumuzda ve dünyanın dört bir yanında emekçiler meydanlarda birleşip taleplerini seslendiriyor. Dünyada emeğin haklarına yönelik bir saldırı var. Buna topyekün karşı durmalıyız.” dedi.

Kutlamalara yöresel kıyafetleriyle katılan kadınlar ve çocuklar renkli görüntüler oluşturdu. Bir grup Trabzonspor taraftarı da 'Sene hep 2011' yazılı pankartla alana geldi. Kutlamalara, Tonyalı demir doğrama ustası Özgür Çelik de iş elbiseleri ile katıldı. Çelik, iş tulumu giyerek elinde çekici ile yürüyüş kortejinde yer aldı. Özgür Çelik’in kıyafeti basın mensuplarının ilgi odağı oldu.

Atatürk Alanı'nda toplanan kalabalık oynanan horonların ardından dağıldı.