19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlan­dı.

Tonya Hükümet Konağı önünde başlayan tö­rende, İlçe Gençlik ve Spor Hizmetleri Mü­dürlüğü’nün çelengi Atatürk Anıtı’na su­nuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Tonya Kaymakamı Bayram Yıldız ve Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel’in eşliğinde kortej halinde yürüyerek İlçe Futbol Sahasındaki tören alanına geçildi.

Burada yapılan törende günün anlam ve önemi ile ilgili konuş­ma yapan İlçe Genç­lik ve Spor Hizmetle­ri Müdürü Abdullah Malkoçoğlu, “Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyeti; demokratik, laik sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk gençliğine emanet etmiştir. Türk gençliği bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atasının emanetine, Cumhuriyet’e sahip çıkacak. O’nun gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması için üstüne düşen görevi yerine getirecektir. Buna yürekten inanıyoruz. Birlik, beraberlik içinde birbirine sevgi ile yaklaşan, iyi eğitim almış, teknolojik kabiliyetlerle donatılmış Türk genci ülkemizi en iyi şekilde geleceğe taşıyacaktır.” dedi.

Konuşmasında gençlere de seslenen Malkoç, şöyle de­vam etti. “Milli Mücadeledeki inanç, birlik ve beraberliği her zaman örnek alarak, aynı inancın kararlılıkla sürdürülmesi ülkemizin başarıya ulaşmasında en büyük etken olacaktır. Bunun bozulmasına, başta Türk gençliği olmak üzere Türk Milleti fırsat vermeyecektir.”

Öğrencilerin şiir­ler okuduğu törende, Halk Eğitimi Merkezi kursiyerlerinden olu­şan tekvando gösteri­si ilgiyle izlendi.

Ardından İlçe Gençlik Hizmetleri Güreş Antrenörü Serdar Koç’un yetiştirdiği öğrenciler jimnastik ve güreş gösterilerinde bulundu.

Gençlik haftası nedeniyle ilçede dü­zenlenen ya­rışmalarında dereceye gi­renler öğren­cilere ödülleri verildi.

Program, Tonya Atatürk Çok Programlı Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Kader Solak Akaydın’ın hazırladığı koro gösterisi ile son buldu.