16 yıl aradan sonra yeniden açıldı.

16 yıl önce kapatılan Halk Bankası Tonya Şubesi yeniden açıldı.

Halk Bankası Tonya Şubesinin başlangıçta Vakfıkebir Şubesinin koordinasyonunda hizmet vereceği öğrenildi.

İlçede hizmet veren Ziraat Bankası’na şimdi de Türkiye Halk Bankası eklendi.  Özellikle esnafların merakla beklediği Halk Bankası için Tonya’da tüm hazırlıklar bitti ve faaliyete başlandı. İlçede 300 metrekarelik bir binayı kiralayan Halk Bankası’nda dört personel ile hizmet veriliyor. Vakfıkebir şubesinin koordinasyonunda mobil banka özelliğinde açılan Tonya Halk Bankası şubesine müdür vekili olarak Vakfıkebir Şubesi Müdürü Ahmet Taş getirildi. Açılan şubede tüm bankacılık hizmetleri herhangi bir kısıtlama olmadan sunulmaya başlandı. Bankaya ilgi olması durumunda ise Tonya şubesinin Vakfıkebir ile tüm bağlantısı kopartılarak bağımsız bir şube haline dönüşecek.

Tonya’da daha önce bulunan Halk Bankası 2001 ekonomik krizinin ardından Nisan 2002’de kapatılmış ve hizmet verdiği bina da satılmıştı. Uzun süre Tonyalılar bankacılık hizmetlerini ya ilçede bulunan Ziraat Bankası şubesinden almış ya da Vakfıkebir’e gitmek zorunda kalmışlardı.

Halk Bankası Şubesinin Tonya’da yeniden açılması için Esnaf ve Sanatkarlar odası tarafından zaman zaman esnaflardan imza toplandı. Önceki Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Hinkar Lermi, her fırsatta banka şubesinin Tonya’da açılmasını gündemde tuttu.