Tonya’nın kurtuluşunun 102.yıldönümü kutlandı.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulduktan sonra Cumhuriyet Alanı’na kadar protokol mensuplarıve halk oyunları ekipleri kortej halinde yürüyüş yaptı. Yürüyüş korteji Büyükliman Caddesi’ni takiben Tonya Spor Salonuna geçti.

Spor salonunda yapılan kutlama programında konuşan Düzköy Kaymakamı ve Tonya Kaymakam Vekili Yasin Akgül, “Tonya'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıldönümü etkinliklerini büyük bir coşkuyla gerçekleştiriyoruz. İlçemizin kurtuluşu için verilen mücadele, asırlardır istiklali uğruna çok cefa çeken Türk Milleti'nin hür ve müstakil bir şekilde yaşama iradesinin net bir örneğidir. Bu duygular ile İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümünü kutluyor vatan uğrunda canlarını feda eden kahraman şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, tüm Tonyalılara saygılar sunuyorum." dedi.

Daha sonra söz elen Belediye Başkanı Osman Beşel de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kurtuluş savaşımızın büyük komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere canları pahasına bu güzel vatan üzerinde bizlere hür ve özgürce yaşama imkanı sağlayan tüm şehit ve gazilerimizi, Rus işgalinin başladığı andan itibaren gerek savaşarak şehit ve gazi olmuş, gerekse savaşamayacak durumda olup da, Rus egemenliğini kabul etmektense yerini yurdunu terk ederek muhacir çıkmış ve bugün itibariyle ebediyete göçmüş tüm Tonyalı geçmişlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ederek, bütün Tonya halkımızın bu güzel, anlamlı ve önemli Kurtuluş gününü kutluyorum.”

Öğrencilerin şiirler okuduğu kutlama töreninde çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Hal oyunları gösterisi ile tamamlanan törenin ardından akşam saatlerinde fener alayı ve havai fişek gösterisi yapıldı.