TBMM’nin açılışının 101.yıldönümü pandemi gölgesinde kutlandı.

İçişleri Bakanlığının 23 Nisan Cuma gününde sokağa çıkma kısıtlaması, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamasını çelenk sunma töreni ile sınırlandırdı.

Tonya Hükümet Konağı önünde yapılan çelenk sunma töreninde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelengi Atatürk Anıtı’na sunuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

İlçe Milli Eğitim müdürü Ziya Durmuş, günün anlamı ve önemi ilgili bir konuşma yaptı. Durmuş, konuşmasında, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ve O’nun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır.” Öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan dirilişin müjdecisiydi. O büyük günün ardından, hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet, birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir. Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilime, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ülkemizin geleceğinin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güveninin göstermektedir.” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuduğu törende, öğrenciler arasında yapılan resim ve şiir yazma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

İlkokullar arası resim yarışmasında; Ş. Ayhan Güner İlkokulu’ndan Alperen Kalyoncu birinci, Karaağaçlı İlkokulundan Beyza Bayram ikinci, Hoşarlı İlkokulundan Kevser Bayram da üçüncü oldu.

Ortaokullar arası şiir yazma yarışmasında ise: Feride-Ahmet Ortaokulu’ndan Elvin Neva Hacısalihoğlu birinci, Karaağaçlı Ortaokulundan Sedef Sağlam ikinci, Şehit Kenan Kumaş Ortaokulundan Ayfer Yıldırım üçüncü oldu.

Yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verilmesinin ardından tören sona erdi.