TONYAHABER - TRABZON’DA TONYALILAR TEK YUMRUK
  Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

  TRABZON’DA TONYALILAR TEK YUMRUK

  TRABZON’DA TONYALILAR TEK YUMRUK
  12.03.2012 / 10:32


  Tonyalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kahvaltılı toplantı düzenledi.  Ortahisar’daki dernek lokalinde düzenlenen toplantıya çok sayıda Tonyalı katıldı.

  1997 yılında kurulan ve halen Trabzon Ortahisar Mahallesinde hizmet veren Tonyalılar Derneği hem mevcut lokalin konumu, hem öğrenciler için yapımı düşünen öğrenci yurdu ve diğer konularda görüş-alış verişi yapma amacıyla dernek lokalinde üyeleri ve misafirlerle sabah kahvaltısında bir araya geldi.

  Kiralık olan lokal binasının yeni bir bina satın alınarak kira ödemekten kurtulmak istediklerini belirten yönetim kurulu başkanı Ahmet Şener, yüksekokul öğrenimi gören Tonyalı öğrenciler için kız ve erkek öğrenci yurdu açmayı hedeflediklerini söyledi.

  Toplantının açış konuşmasını yapan yönetim kurulu başkanı Ahmet Şener: “Biz istiyoruz ki Tonya’lı hemşerilerimiz rahat etsin. Lokal dışında öğrencilerimize burs imkanı sağlamak ve yurt kazandırmak içinde önemli projelerimiz var. Bütün bu güzel ve iyi niyetli düşüncelerimizin hayata geçmesi için birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var” dedi.

  Tonya Kaymakamı Şenol Turan, Tonya Belediye Başkanı Ahmet Kurt, İskenderli Belediye Başkanı Ahmet Aktaş’ın da katıldığı toplantıda söz alan konuşmacılar, dernek tarafından ortaya konan projelere destek vereceklerini söylediler.

  Tonyalılar Derneği’nin düzenlediği kahvaltılı toplantıda, KTÜ Rektör yardımcısı ve Rektör Adayı Prof. Dr. Orhan Aydın, Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Karagüzel, Prof. Dr.  Cavit Boz, Doç. Dr. Abdulkadir Malkoçoğlu, Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Salih Özkan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Eski Trabzon Milletvekili Ali Kemal Başaran, Trabzon Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Temel Korkmaz, DSP İl Başkanı Sibel Suiçmez ve eşi Halit Suiçmez, Eski CHP İl Başkanı Necip Yıldız, İl Genel Meclisi Üyeleri Ahmet Refik Yıldız ve Hasan Tonya, Tonyalılar Derneğinin kurucu başkanı Arif Altunbaş da hazır bulundular.

  Özellikle Trabzon’da oturan çok sayıda Tonyalının katıldığı toplantıda söz alan konuşmacılar özetle şunları söylediler:

  Ahmet Aktaş (İskenderli Belediye Başkanı): Tonyalılar Derneği’nin hedeflediği çalışmalar için yaptığı bu toplantıya gerçekleşen katılım amacın hasıl olduğunun bir göstergesidir. Hep birlikte ortaya konulan projeye destek verelim.

  Ahmet Kurt: (Tonya Belediye Başkanı): Tonyalılar artık parayı değil, projeleri konuşacak. Kaybettiğimiz zamanı telafi etmeliyiz. Kim güzel işler yapıyorsa destek vermeliyiz.

  Şenol Turan (Tonya Kaymakamı): Tonya’da öğündüğümüz bir durum var. Yetişmiş insan gücümüz var. Bunu kullanırsak daha güzel işler ortaya koyarız. Siyaseti dilimizle yapıyoruz; kalbimizle değil. Tonya için her türlü hizmete hazırız.

  Mehmet Gül (İskenderli Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı): Öncelikle önyargılardan arınmalıyız. Önyargılar kaldırılınca başarı kendiliğinden geliyor.

  Muhammet Birinci (Eski İlçe Milli Eğitim Müdürü): Tonya’dan bir kaçış var, bir göç var. Tonya’dan ayrılanlar, yılda bir kez olsun Tonya’ya gidelim. Kalkınmak için yıllardır turizmden söz ediyoruz. Biz gitmezsek hangi turisti getiririz?

  Mustafa Güney (Saadet Partisi İl Yönetim Kurulu Üyesi): Dernek yönetiminin ortaya koyduğu projelere hep birlikte destek verelim. İşadamları destek versin. Ben şimdiden beş bin lira katkı vereceğime dair söz veriyorum.

  Suat Hacısalihoğlu (TTSO Başkanı): Projelerinizin gerçekleşmesinde üzerimize düşeni yapacağımıza hazır olduğumuzu bilmenizi isterim.

  Ali Kemal Başaran (Eski Trabzon Milletvekili): Düşünülen projelerin gerçekleşmesi zor değil. Bunun örnekleri var. Yeter ki ortaya irade koyalım. Çalışmaya katkı sağlayalım, destekleyelim.

  Prof. Dr. Orhan Aydın: Sivil toplumun temelinde paylaşmak var. Sivil toplum bilinci oluşturmak önemli. Bölgeye yapılacak hizmetlere elimizden gelen katkıyı sağlamaya hazırız.

  Prof. Dr. Ahmet Karagüzel: Aidiyet çok önemlidir. Bizim de ait olduğumuz bir yer var. Bizler zor şartlarda yetiştik. Tonya, kötü imajını silmeyi başarmıştır. Şu haliyle Tonya, bir çıkmaz sokaktır. Kürtün’e bir yolla bağlanmalıdır. Bu yol manzara yolu olmalıdır. Dağ turizmi için yürüyüş güzergahları hazırlanmalı. Kürtün bağlantısı muhakkak gerçekleştirilmeli. Siyasetçi olsam, Tonya’ya Köy Enstitüleri benzeri bir yatılı bölge okulu açardım. Böyle bir okul Tonya’ya yeni bir can, yeni bir kan verir. Biz de yatılı okullarda yetiştik. Bir anlamda devletin devşirmeleriyiz. Devlet elimizden tutmasa bu konumlara gelemezdik. Projelerinize katkı vermeye hazırım.

  Necdet Durgun (Eczacı/Çaykara): Ben Çaykaralıyım. Tonya dostuyum. Bu toplantıdan şunu anladım. Artık çarıklar giyilmiştir. Bu da yolun yarısı demektir. Üniversite kazananlar nasılsa barınacak bir yer buluyor. Ortaöğretimde kaliteyi arttırmak lazım. Kaliteli bir ortaöğretim sonra çocuklarımız büyük kentlerdeki üniversitelere girebilme şansını elde eder.

  Prof. Dr. Cavit Boz: Yükseköğrenimdeki gençlerimiz için yurt önemli. Ama, oraya gelebilmek için ortaöğretimi güçlü hale getirmeliyiz. Ortaöğretime destek vermeliyiz.  Mazhar Yıldırımhan (Vakıflar Bölge Müdürü/Çaykara): Biz Çaykara olarak doğuda, siz batıda. Trabzon’daki sofraya katkı sağlamaya çalışıyoruz. Çalışmalarınızda katkı vermeye hazırız.

  M. Arif Altunbaş (Kurucu Dernek Başkanı/ Eski KTÜ Genel Sekreteri): 1997’de bu derneği kurarken on kişi vardık. Ama azimliydik, kararlıydık. Derneği kurmuş olmaktan mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Dün on kişiydik; şimdi büyük bir kitleyiz. Demek ki başarabiliyoruz. Bir eksiğimizin altını çizmek istiyorum. Koca salonda bayan yok. Bu toplantıya eşlerimizle gelmeliydik.

  Doç. Dr. Abdulkadir Malkoçoğlu: Proje bir üretimdir. Bir uzman kadroya inceletelim. Kararları yazılı hale getirelim ve sonra da harekete geçelim.

  Keleş Hacısalihoğlu (Eski Yönetim Kurulu Başkanı/Emekli Öğretmen): Tonya, eğitimde, kültürde ileri gitmiştir. Her evde üniversite bitirmiş gençler vardır. Bu potansiyelden yararlanalım.

  Sibel Suiçmez (DSP İlçe Başkanı/Araklı): Sizleri yetiştiren Tonyalı analara buradan selam gönderiyorum. Tonyalılar, yiğit, güvenilir, aydın, çağdaş insanlardır. Tonyalılar Derneği’nin üyesi olmaktan mutluyum. Yapacağınız her çalışmayı TONYALI gibi yapın!  Salih Cora (Avukat): Hikâyemiz aynı. Duygu birliğini güç birliğine çevirmeliyiz.Yönetimin bu projesine katkı vermeye hazırız.

  Harungül Bektaş (Emekli Öğretmen): Tonya’nın yüksekokul diye bir sorunu var. 1995 yılı. KTÜ’nün Rektörü Prof. DR. Aydın Dumanoğlu. O tarihte Tonya’ya yüksekokul açılması için çalışılıyor. Aradan 17 yıl geçti hâlâ bu konu konuşuluyor. Bir sorun daha var: Tonya’da 287 öğretmene ihtiyaç var. Şu anda bu sayının 199’u görevde. 88 öğretmen açığı var. Öğretmen açığı, 58 ücretli öğretmenle kapatılmaya çalışılıyor. Süper çocuklarımızın varlından söz edildi. Öğretmen olmadan bu çocukları nasıl yetiştireceğiz? Öğretmenle çocuklarımızı buluşturmalıyız.

  Necip Yıldız (Eski CHP İl Başkanı): İstendiğinde tek yumruk olabiliyoruz. Sorun belli. Önce projelendirme konusunu halledelim. Sonra da ekonomik destek arayışına girelim. İnanıyorsak başarırız.

  Salih Özkan (Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü): Ortaya konan projeyi destekliyorum. İstemesini becerirsek, almasını da başarırız. Derneğin projesine katkı verelim.

  Hüseyin Yıldırım (Öğretmen): Ferdi aklımız süper; kolektif aklımız zayıf. Kolektif aklı harekete geçirelim. Birlikte hareket edersek Tonya’da, Trabzon’da halledemeyeceğimiz iş yoktur. Bu projeye destek vermeye hazırız.

  Görüşmelerin sonunda yeniden söz alan Belediye Başkanı Ahmet Kurt, Tonya Meslek Yüksekokulu’nun 6 Mart’ta ihalesinin yapıldığını, halenin ihalenin itiraz süresi nedeniyle askıda olduğunu söyledi.

  Kaymakam Turan da, görüşmeler sonucunda düşüncesinin değiştiğini ve projenin mekân değişikliği ile bir kız öğrenci yurdu olarak Tonya’da yapılmasının uygun olacağı kanaatinde olduğunu söyledi.

  Yeniden söz alan Prof. Dr. Ahmet Karagüzel de “Asıl yurt sorunu Tonya’da. Ortaöğretim öğrencileri için bir yurt yok. Acaba bu teşebbüsü Tonya’ya yönlendirebilir miyiz?” dedi.  Toplantının sonunda derneğe yeni bina alınması ve öğrenci yurdu yapılması konusunda çalışma yapacak bir komite seçildi.


  Etiketler:
  Bu haber toplam 2679 defa okundu
  YORUMLAR
  Ali Can VANLİ: 
  "HAYALET"
  Bu balavraları cok dinledik, iyi istirahatler. on yıldır tonyalı kardeşim, yok seni camiye imama olarak, işe başladaçağım, yok sizi mezbahaneye alaçağım, yok sizide su deposuna alaçağım, sizide müdür yapacağım, derken on yıl keçti eeeee hep suç belediye başkanınınmı dabiiki hayır. siz veya biz devamlı vaat karşılığı bir iş yapmaya alışırsak, o belediye başkanıda vaat vermekden hiç ama hiç çekinmez çünkü bu siyaset işi oyunu alır secime kadarda darafına bakmaz seçime bir yıl kala yine bir yumuşatma yapar vede yapaçağını yapar,önemli olan halkımızın sabit fikirli olmaması, saygılarımla.
  23.06.2012 / 02:25
  adem kurt: 
  "beledıye kaldılırması lazım gelen kım olsa yer gıder hep"
  tonyaya gelen beledıye parasıyla tonyaya herşey yapılır fabrıkalar herşey kularsın dunya zenkını beledıye başkanı olmuş tonyanın beledıyeden kazandığı parayla beledıyeye yardım edılmez o oraya insanlara iş bulsun sorunlarını cözsun dıye geldı sadece kendını beslemesı için değil
  15.03.2012 / 16:40
  Hasan: 
  "her şey göstermelik"
  Prf.Dr.Cavit Boz Haricindeki kişiler reklam ve nam peşinde.Tonya hiç bir hayırları olmayacağı belli.şimdiye kadar ne hayırları olduki.bari toplantıda tonyada başka hangi kurumları kapatalım diye konuştularmı,tonya yı başkaşka nasıl küçüldürüz diye konuştular mı,atı alan üsküdarı geçti siz hala yok kahvaltı yok bilmem ne...zıkkımın kökünü yiyin.tonya yı yediğiniz yeterrr.
  15.03.2012 / 16:10
  muhammet celık: 
  "konuşmak kolay"
  konuşmak kolay ıcraat lazım.boş lafla olmuyor . cıkıp yapacaksın bız boyle konuşmaları 40 yıldır dınlıyorum.ıclerınden bır kısı ben sımdıden 5000 tl bagıslıyorum dedı .mustafa guneyı kutluyorum.ve mustafa beyın samımıyetıne ınanıyorum..elını cepıne sokacaksın .boş konuşmakla olmuyor..
  15.03.2012 / 09:50
  ahmet uzun: 
  "yiyiciler"
  tonyada hıc bır gelışme yok hep aynı kac yıl aradan gecse gelsen yıne aynı mahrumiyet bölgesi ne yolları seler nede bır şey yapar yollarımızı bıle kendı paramızla vurduk ve serıyoz devamlı hem el arabasıyla hemde arkaya sebetlen .beledıye gıtsen para istıyor böyle adeletsız dunya olmaz olsun yuce yaradan cekdığımız cıleyı bılır hesabını anca ahıretde soracaz. yolları zaden dökme ve sermeyle zaden beledıyecılık sayılmaz onlar basıt işler daha bunları yapmayan bır beledıye başkanı var. tonyaya tonyalı olayan bır kişi beledıye başkanı olması lazım kendı insanından fayde olmaz trabzon dışında başka yerden bır kışıler beledıye başkanı olsaydı tonyaya her şey yapardı karkınırdı. bunlar hiç bır şey yapmaz zaden kardeşinin tonyadan topradiği tüm gelen paralar fabrıkalar kuruyor iş yerlerı acıyor başka şehırlere tonyaya hıc bır şey yapmadı zaden yapmazda zengın daha cok zengın olmak ister buda böyle yardım edermı nasıl olsa akp başda olduğu sürece secılecek yalanlar söyleyerek yıne kazanır evlerı dolanır ikı şeker velır cocuklara bıraz para velır verdiği gıbı kazanır sadece yemek için toplanıyorlar bız bır zeytın bıle soframız görse sevınıyoz
  13.03.2012 / 11:43
  Nimet Uzuner: 
  ""Orda bir ilce var uzakta, o ilce sizin ilceniz mi?""
  Ikinci kezdir okuyorum, birileri Tonya ve insanlari icin iyi seyler düsünüyor fakat nedense toplantilari ya Akcaabat"ta ya da Trabzon"da gerceklestiriliyor. Bu bir samimiyetsizlik göstergesidir. Kurt ismarlamayla et yemez. Dernegin Trabzon"da oldugunu anliyorum, olumlu bir takim isler yapma cabasini da anliyorum fakat bunlari koyup kotarma yerinin Tonya"nin disinda yapilmasini anlamakta hakikaten güclük cekiyorum. Sanki Tonya" da hic bir seyden anlamayan, düsünemeyen gariban insanlar toplulugu var ve ilce disinda yasayan akilli yetkilileri onlar icin düsünüp careleri bulacak ve Tonya"lilara hediye edecek. Bu nasil bir sivil hizmet ve calisma anlayisidir ? Öncelikle konu Tonya ve Tonya"lilar ise planlanan bütün toplantilar yerelde yani Tonya"da halkin da katilimiyla, katilimci sorumluluk anlayisiyla ortaklastirilarak yapilmalidir. Konu ister Trabzon" da okuyacak ögrencilerin yurt sorunu ister baska bir konu olsun, insanlar ilce icinde ve disarida neyin nasil yapilmak istendigini gerek dinleyici gerekse katilimci olarak birebir yasamalidir. Böylece her vatandas yasadigi yerin genel durumuyla alakali fikirler üretmeye katkida bulunacak motivasyona erisebilir. Aktif hale gelebilir. Kendisinin de ciddiye alindiginin farkina varabilir ve katkida bulunmayi arzu edebilir. Dilerim bu "Biz sizin icin düsünüyoruz, siz kafa yormayin" anlayisina artik bir son verilir. Demokratik kültürün hayatla bulusmasi böyle birseydir, saygilarimla.
  13.03.2012 / 03:15
  Hüsnü ÖZTÜRK: 
  "Yürekten Destekliyoruz"
  Böyle güzel projelere katılmamak mümkün değil Trabzonda Tonyalı üniversite öğrencileri için yurt ve Dernek binasının yapım projeleri çok yerinde ve öncelikli projeler olarak görüyorum sayın Tonya kaymakamımızın bir kız öğrenci yurdu yapalım önerisine katılmadığımı belirtmek isterim. Kız öğrenci yurdunu sayın kaymakamımız fak-fukfondan Devletten alınacak hibe desteklerle hallolacak bir mesele biz bütün enerjimizi yurt ve dernek binasına yoğunlaştırmalıyız. En güzel konuşmayı Mustafa GÜNEY yaptı 5 bin lira katkı sağlayacağını söyledi Bende bu iki proje için bin lira destek sağlaya bilirim selamlar.
  12.03.2012 / 17:32
  beytullah güney: 
  "inişallah"
  öncelikle güzel bir toplantı oldu, fikirlerin tartışılması güzel. yanlız ortak bir çalışma yapmak için aramızdaki birilerinin siyasi bir çıkarı olmaması lazım. gerçekten memleketine bir iyilik yapmaksa hedef herkes elinden geleni yapar. tapi burada yapılacak hizmetin önemi vardır. trabzonda yurt sorunu yoktur. sorun tonyamızın ve iskenderlimizin ekonomik olarak geriye gidişidir. yurt yapacaksak tonyaya ve iskenderliye yapalım. yeni yapılmış iskenderli lisesine öğrenci yurdu yaptıralım orayı aktif hale getirelim. eğitim yeri yapalım eğitim kırsalda daha iyi olur. vede iskenderliye ekonomik girdisi olur gençlerimiz yollara düşmez gurbette sefil olmaz. iiyilik budur şov amaçlı yemekler sadece oralarda yenilenle kalır. bunun bilinmesini istiyorum. saygılarımla.
  12.03.2012 / 13:49